Opi suunnistamaan! 3. kursseille ja Jukola-Venlakouluun vielä tilaa, lue lisää!

Helsingin Suunnistajien järjestämillä aikuisten suunnistuskursseilla opit suunnistuksen perustaitoja tai syvennät jo opittuja taitoja. Kurssien kevään aikataulut on julkistettu ja ilmoittautuminen avattu. Pidä kiirettä, että varaat paikkasi sinulle sopivalle kurssille.

Opi suunnistamaan! -kurssilla tutustutaan suunnistukseen lajina ja suunnistuksen ja metsässä liikkumisen perustaitoihin. Kurssin päätteeksi osallistuja voi omatoimisesti käydä muun muassa kuntorasteilla suunnistamassa ja/tai liikkua turvallisesti metsässä. Kursseja on keväällä kolme ja kurssin kesto on noin kolme viikkoa. Osallistuminen ei edellytä aikaisempaa suunnistuskokemusta. Lue täältä lisää

Jukola-Venlakoulu 2023 on tarkoitettu kuntoilijalle tai suunnistajalle, jolla on perusteet ainakin jo osittain hallussa. Kurssilla syvennetään omaa suunnistusosaamista kohti parempaa suoritusvarmuutta ja valmentaudutaan kohti kurssin päätavoitetta Porvoo Borgå Jukolaa 17. – 18.6. Kurssi alkaa 27.4. ja päättyy HOG kuntosuunnistukseen viikko ennen Jukolaa. Lue täältä lisää

Opi Suunnistamaan! -kurssilla ja Jukola-Venlakoulussa on etäluentoja, (tallennetaan myöhempää käyttöä varten), omatoimista mutta etäohjattua suunnistusta HS:n Iltarastien radoilla tai lähikiintorasteilla sekä ohjattua suunnistusopetusta pienryhmissä. Treenivinkit ja jälkipöhinät suoritetaan suljetuissa Facebook-ryhmissä kurssien aikana. Jukola-Venlakoulun osallistumismaksun hintaan kuuluu myös osallistuminen HOG kuntosuunnistukseen. Ohjaajina toimii osaavia ja innokkaita Helsingin Suunnistajien valmennusryhmien urheilijoita ja muita seuran aktiiveja.

Kurssien jälkeen osallistuja voi halutessaan jatkaa seuran harrasteryhmä Yhteislähdössä.