Venlojen ja Jukolan viestin Joukkueet 10-

“Kuuluuko Rovaniemi? Etelästä tullaan ja ryminällä!”

Tänä vuonna ajattelimme julkistaa kaikki Helsingin Suunnistajien Venlojen- ja Jukolanviestin joukkueet viestiliigoista tutuilla juoksijakorteilla. Kaikki halukkaat joukkueet on otettu mukaan ja idea on saanut paljon kehuja seuran sisällä.

Idean taustalla oli mikäs muukaan kuin koronavuosi. Seuran yhteiset tapahtumat ovat jääneet väliin ja ainoastaan huippujen tekemisiä on pystynyt seuraamaan juuri viestiliigojen ja muiden lähetysten avulla. Nyt päätimme kuitenkin kohottaa yhteishenkeä ja yhteen kuuluvuuden tunnetta laittamalla kaikki seuralaiset samalle viivalle kohti Rovaniemeä.

Tässä on nyt ensimmäinen kattaus, jossa joukkueet 10:stä ylöspäin kummankin viestin osalta. Lisää on luvassa huomenna.

Avainsanat: