Helsingin Suunnistajat on vuoden helsinkiläinen urheiluseura 2021!

Helsingin Suunnistajat on vuoden 2021 helsinkiläinen urheiluseura. Helsinki-päivänä 12.6. palkittiin vuoden vuoden urheiluseuran lisäksi, vuoden helsinkiläinen urheilija, valmentaja ja nuori helsinkiläinen urheilija.

Vuoden urheiluseuraksi valinnan perusteena ovat liikuntaseuran ansiot lasten ja nuorten kasvattajana tai uusien innovatiivisten toimintamallien ja -käytäntöjen luominen. “Helsingin Suunnistajat huomioi toiminnassaan laajasti yhdenvertaisuuden. Seura on laatinut toiminnalleen vastuullisuusohjelman “Reilu peli – Eettiset periaatteet”, joka perustuvat seuran yhteisiin arvoihin: harrastamme yhdessä, meihin voi luottaa ja pyrimme avoimuuteen sekä koko urheiluyhteisöä sitovaan eettiseen ohjeistukseen, Reilun Pelin ihanteisiin ja tavoitteisiin.

“Helsingin Suunnistajat on kyennyt korona-aikanakin tuomaan seuran aikuisille urheilijoille, lapsille ja nuorille sekä kuntoilijoille paljon mahdollisuuksia jatkaa harrastamista ja löytää jopa uusia tapoja toteuttaa sitä”

Olemme valtavan iloisia ja onnellisia tästä palkinnosta!

Helsingin Suunnistajien stipendi on 5 000 euron suuruinen

https://www.sttinfo.fi/tiedote/lotta-kemppinen-vuoden-helsinkilaisurheilija?publisherId=60579873&releaseId=69911911