Erilainen liikuntatunti – suunnistusta koulun omassa liikuntasalissa!

Labyrinttisuunnistuksella suuri suosio

Seuramme seniorikerho pyöritti viime talvikaudella labyrinttisuunnistusta koulujen omissa liikuntasaleissa koulupäivien aikana jo kolmatta vuotta. Yli 20 koulussa suunnistutettiin 4000 lasta. Sekä oppilaiden että opettajien innostus on ollut kovaa ja palautteet loistavia, joten tilaisuuksien määrää on nostettu tulevaksi talveksi. Viime vuotiset koulut ovat jo varanneet pääosan ajoista, mutta kymmenkunta uutta kouluakin mahtuu mukaan.

Tämä tapahtuma on saanut Helsingin kaupungin liikuntaviraston tapahtuma-avustusta


Tapahtumat sopivat parhaiten 2 – 5-luokille, mutta ovat radoista ykkösetkin hyvin selvinneet ja kuutosetkin löytäneet haastetta ja kirmanneet innolla.

Ajat varattavissa: 10 uutta koulua mahtuu mukaan

Tuleva labyrinttisuunnistuksen kausi alkaa noin 1.11.2017 ja päättyy 7.3.2018, ajat täytetään varausjärjestyksessä. Talven aikana ehdimme pitää runsaat 30 tilaisuutta, joista kymmenkunta on vielä varattavissa. Tiedustelut ja varaukset lähtökohtana ”nopeat syövät hitaat” sähköpostilla reimo.uljas@helsinginsuunnistajat.fi.
Ilmoita mahdollisuuksien mukaan useita aikatoiveita, mieluiten ma – to. Sama koulu voi varata kaksikin päivää. Toivottavaa on, että ne olisivat peräkkäin eikä rakennelmia tarvitse välillä purkaa. Seuran asettama veloitus lähinnä tarvikekuluista on 70 €/päivä.
Varauksia voivat tehdä lähinnä Helsingin ja Vantaan koulut. Espoon koulujen opettajille on koulutustilaisuus 25.10. Mainingin koululla (lisätiedot hannele.huhtinen@espoo.fi).
 

Tapahtumaan tarvitaan

 • Vähintään runsaat 100 oppilasta. Yksi luokka on sisällä n. 30 min. + edeltävä ohjeistus, joten päivässä ehtii käydä 7 – 10 luokkaa. Ensimmäinen luokka voi tulla noin tunti sen jälkeen, kun labyrintin rakentajat pääsevät sisään
 • Koulupäiväksi liikuntasali, joka on kooltaan väh. n. 10 x 20 m
 • n. 30 kevytrakenteista tuolia, sos sali on suuri, 40 kpl
 • 3 pulpetin kokoista pöytää
 • Liikuntasalin pohjapiirros (tai käynti koululla)
 • Pysäköintitila 2 autolle

Me teemme ja tuomme

 • Labyrintin ja 2 suunnistusrataa liikuntasaliin
 • Kartan liikuntasalista ja radoista. Haluttaessa tulostamme niitä 2×40 kpl
 • Tarvittavat muut rakennelmat
 • Sähköisen leimauksen ja tulostuksen laitteet ja tarvikkeet
 • Suojamuovit kartoille (mitkä mahdollistavat niiden kierrätyksen päivän ajan)
 • Ohjaajat, jotka pitävät tilaisuuden.