Onnittelut ylioppilaille!

Nuorilla koulut ovat kesän tullen jo päättyneet. Vierailin tänäkin vuonna muutaman HS:n jäsenen ylioppilasjuhlissa lauantaina. Tunnelma tuntui olevan koko kaupungissa lämmin ja mukava. Jälleen kerran hieman hämmästelin miten hyviä päästötodistuksia jäsenemme ja suunnistajat saavat. Erityisesti ihailin miten elämään uskovia ja itsevarmoja meidän nuoret ovat. Ei voi olla sattumaa, että tänäkin vuonna lähestulkoon kaikki arvosanat olivat Eximia cum laude approbatureja. (Vähintään Eximian ansaitsee vain 20% osallistuneista!) Itse uskon, että seuramme nuorilla on oikea asenne elämään. Oikea asenne tarkoittaa, että mitä tahansa tehdäänkin se tehdään hyvin. Elämän varrella suunnistus on yksi osa elämää, työt ja ammatit voivat vaihtua moneen kertaan, perheitä perustetaan ja asuinmaatakin saatetaan vaihtaa. Tässä yhteydessä yksi harvoja menestymisen tekijöitä on positiivinen asenne. Lauantain ylioppilaissa positiivinen asenne oli ilmeinen eikä tarvitse olla oraakkeli todetakseen, että he menestyvät ja tuottavat positiivista energiaa tulevina vuosikymmeninä. Onnea!

T: Bubbis