Ajankohtaista

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Tumppi mukana sprinttaamassa Suomelle MM-viestihopeaa

Date 14.07.2024
Suomi otti hopeaa sunnuntaina sprintin MM-viestissä Skotlannin Edinburghissa. Suomen joukkueessa juoksivat Maija Sianoja, Miika Kirmula, Tuomas Heikkilä ja Venla Harju. Mitali on Suomen historian ensimmäinen MM-sprinttiviestissä. Suomi oli mukana mitalitaistossa läpi viestin. Tumppi Heikkilä lähti kolmannelle osuudelle kahdenkymmenen sekunnin takaa-ajoasemasta. – Oli hyvä paikka lähteä…
Lue lisää

Lasten ja nuorten syksyn Aloita suunnistus! -kurssi

Date 02.07.2024
Ilmoittautuminen lasten ja nuorten syksyn Aloita suunnistus! -kurssille on nyt auki! Kurssi on tarkoitettu kaikille suunnistuksesta ja metsässä liikkumisesta pitäville lapsille ja heidän huoltajilleen. Kurssin ikäsuositus on 6—13-vuotta. Kurssin tavoitteena on antaa perusvalmiuksia suunnistusharrastuksen aloittamiseen sekä tutustua seuran toimintaan. Syksyllä järjestetään yksi Aloita suunnistus! -kurssi….
Lue lisää

Kompassitapahtuma Luukissa 19.6. päätti nuorten kevätkauden!

Date 20.06.2024
HS:n järjestämä Uudenmaan alueen Kompassitapahtumien kolmas osakilpailu 19.6. Espoon Luukissa päätti kevätkauden. Tapahtumassa oli kesäinen tunnelma juuri ennen juhannusta. Mukana oli yli 200 lasta ja nuorta 14 Uudenmaan seurasta. Menoa ja vilskettä riitti niin ympäröivällä metsäalueella kuin tapahtumakeskuksessa Luukin niityllä. Luukin maasto oli vaativa mutta…
Lue lisää

HS:llä onnistumisia ja parantamisen varaa Lakia-Jukolassa

Date 17.06.2024
HS:läiset olivat sankoin joukoin menossa mukana, kun viime viikonloppuna suunnistettiin Lakia-Jukola Kauhavalla. Seuramme osallistui Venlojen viestiin 22 ja Jukolan viestiin 18 joukkueen voimin. Naiset jäivät tavoitteestaan HS-naisten valmistautuminen Venlojen viestiin oli onnistunut, ja HS1 lähti parantamaan sijoitusta, joka oli viime vuonna 13. Joukkueen aloittaja Noora…
Lue lisää

Somessa tapahtuu