Järjestäjät

KILPAILUNJOHTAJA Pekka Väisänen
- Kilpailujohdon muut jäsenetHenrik Tala, Timo Kokko
TUOMARINEUVOSTO
- PuheenjohtajaJorma Helin Rasti-Jyry
- JäsenetMikko "Lammikko" Eskola Tampereen Pyrintö, Anders Lindahl OK Trian
TEKNINEN ASIANTUNTIJA (TA) Hannu Pyy Suomen Suunnistusliitto
RATAVALVOJA Pekka Vuorinen Suomen Suunnistusliitto
WORLD RANKING EVENT-YHTEYSHENKILÖ Pauliina Lankinen
RATAMESTARIRYHMÄ Henrik Tala
- Ratamestarit Einari Heinaro, Riikka Otsamo, Kalle Rantala
KARTTARYHMÄ Hannu Lammi
- Kartoitus Topi Syrjäläinen
LÄHTÖRYHMÄ Aimo Kangas
- Lähtöpäällikön varamies Pasi Heiskanen
- Esilähtö Pasi Heiskanen, Kari Salonen, Leena Tuumi-Niemi, Jorma Erkkilä, Tomi Lindgren, Iida Heiskanen, Elina Roschier
- Lähtö Antti Mustranta, Tapio Annala, Sirpa Annala, Heli Koivistoinen, Jaakko Länsiluoto, Juha Tupitsa, Tuomo Mattila, Mikko Kimpi, Kari Matilainen, Jouni Vartiainen, Aarto Hirvi, Jouni Savelainen, Sipilä Kari
- Myös Jaakola Timo, Kivilahti-Mäntylä Katariina, Mäntylä Pekka, Ahvonen Jyrki,
MAALIRYHMÄ Karin Rantamäki
- Leimantarkistus Lauri Roininen, Reko Rantamäki, Nina Tupitsa, Martin Söderström , Seppo Viippola
- Itkumuuri Katja Lahtinen, Milla Mattila, Jouko Lahtinen
- Kuuluttaja Harri Koski, Pekka Nikulainen
- Kuulutuksen tuki Maria Rantala AngA, Salmenkylä Anton
- Myös Ilmo Pirilä, Atte Lahtinen, Mikko Laakso, Jarmo Laakso, Johanna Hervonen, Anssi Raitanen, Krista H K Lahtinen
TULOSPALVELU Timo Kokko / T:mi Kokkens
TULOSTAULURYHMÄ Tuija Raitanen
Elina Hamppu, Anton Hamppu, Veera Turakainen
MAASTOVALVONTARYHMÄ Henrik Tala
- AluepäällikötTapio Haarlaa, Einari Heinaro, Jeppe Koivula, Ville Lampinen, Kalle Rantala ja Riikka Otsamo
- Maastovalvojat Aho Olavi, Burtsoff Juha, Chakhovich Terhi, Haapa-aho Erja, Haatio Pirkko (ip), Hämäläinen Riitta, Heikkilä Matti, Heikkilä Minna, Heikkilä Venla, Heikkinen Anu, Heikkinen Arto, Heikkinen Jarmo, Hotti Reino, Ikola Reeta, Isoherranen Kaarina (ip), Järvenpää Juha, Junttila Olavi, Juntunen Olli, Kainulainen Tiina, Kallela Sari, Kangas Veli, Karamo Jouko, Karjalainen Riitta, Kärkkäinen Anne, Karvinen Tuulikki, Kekomäki Martti, Kemppainen Eero, Ketolainen Juha-Ville, Kiviniitty Jyrki, Kopra Kyösti, Kulagin Andrej, Kyhäräinen Jukka, Laaksonen Salme, Lahtinen Sonja, Lampinen Ville, Latvasto Erkki, Latvasto Pirkko, Lehto Esa, Leiniö Matti (ip), Leiniö Sari, Leino Tapio (ip), Leskinen Juha, Luurila Katrimaija, Mäkinen Elina, Mäkinen Outi & Elina (Malminkartanoon), Malmi Tomi, Manninen Pauliina (ip), Mannonen Ilkka, Matilainen Mirja, Miettinen Erkki, Muttilainen Juha, Niemi Kasperi, Nurminen Henna, Pajarinen Pirjo, Parts Ulo, Pellikka Jorma, Piirainen Esko, Pulkkinen Arja, Pulkkinen Heimo, Rajamäki Jussi, Rajamäki Riikka, Rajamäki Vuokko, Rantakokko Pekka, Rantala-Mery Outi, Rantanen Ari, Ristkari Samu, Ronkainen Veli-Pekka, Ryyppö Minna ja Topias, Saari Teija, Salmi Antti, Salo Katri (ap), Sane Mari, Savola-Mannonen Ulla, Scalet Tommaso, Summanen Aapo, Surakka Petteri, Tala Henrik, Tala Jyrki, Tala Tuomas, Tervo-Rantakokko Tiina, Toikka Arho, Turakainen Irene, Turku Kaija, Turku Vesa, Väättänen Lauri, Väättänen Marja-Liisa, Vaho Hilleriikka, Vaittinen Pentti, Valtonen Luukas, Laura Pihko, Rieder Liisa-Sofia (AP), Charnaya Anna (IP), Malmi Päivi ja Juho (ap/ip), Ranki Sanna, Selonen Tiia Haatio Pirkko, Hotti Rauno, Liitiäinen Pasi, Nurmi Seppo, Lauren Tapio, Weixiang He, Ketolainen Raimo, Aleksei Hamppu, Artur Kulagin, Velimatti Salmenkylä sekä opastusryhmä (ip): Erkiö Hannu, Isoherranen Kaarina, Isoherranen Seppo, Karjalainen Jouko, Kuivala Martti, Kyckling Veli-Matti, Liljeström Åge, Raimovaara Erkki, Tiura Tapio, Valtee Pertti, Leino Tapio,
- Maastohylkäykset Tala Henrik, Syrjäläinen Arttu. Lammi, Elina
- SuojatieohjausAleksei Hamppu, Matti Heikkilä, Juha Järvenpää, Tomi Malmi Heimo Pulkkinen, Ari Rantanen, Pentti Vaittinen, Esa Lehto, Juha Leskinen
KILPAILUKESKUSRYHMÄ Hannu Koskinen
- Kenttäryhmä Mikko Sane, Tiina Tolmunen, Väisänen Matti
- RakennusEero Ollikainen, Helvi Ollikainen, Tapio Lauren, Matias Äikäs, Seppo Sihvonen (la)
- Vaatekuljetus Timo Ikola, Petri Nietula, Juhana Pakkasmaa
- Jätehuolto Yyyy yyy yyy
- Purku & varastoHeinaro Asko, Ollipekka Heikkilä, Tapio Lauren, Sakari Mikkola, Mikko Sane
OPASTUSRYHMÄ Seppo Isoherranen, Erkki Raimovaara
- PysäköinnistäJouko Karjalainen, Martti Kuivala, Erkki Raimovaara, Hannu Erkiö, Seppo Isoherranen, Kaarina Isoherranen
- Kannelmäen asemaltaTapio Tiura, Seppo Isoherranen
- Soittajantien pysäkeiltäVeli-Matti Kyckling
- LähtöihinÅge Liljeström, Pertti Valtee, Tapio Tiura, Erkki Raimovaara
- Myös Anneli Hämäläinen, Rauno Hotti, Tapio Leino
INFORYHMÄ Leena Salmenkylä-Mattila
Tiina Haarlaa, Nelli Hietaoja, Marika Mattila, Helena Matilainen
- PikalähetitKallela Lenni, Viippola Sofia
PALKINTOJENJAKORYHMÄ
- PalkinnotPekka Väisänen
- JärjestelytKaija Kekäläinen, Annamari Vierikko, Mirja Matilainen, Saara Kekäläinen,
KUNTOSUUNNISTUSRYHMÄ Matti Kaasalainen
Jyrki Louhi
ENSIAPU Mehiläinen oy
- HS:n yhteyshenkilö Olli Juntunen
RAVINTOLA & KAHVILA Pekka Lammi
- Ruokatoimitukset: Factory
- HS:n yhteyshenkilö Terhi Aunila
Syrenius Paula, Koski Anja, Heinonen Jukka, Lampinen Kristiina, Joensuu Matti, Niva Pekka, Heikkinen Riikka, Lahtinen Outi, Laatu Antti, Koivukangas Heidi, Roininen Katariina, Ahola Mirva, Heinjoki Katja, Alen Maija, Lahtinen Krista H K, Tala Satu
HENKILÖKUNTARAVINTOLA Hanna Lankinen
Sipiläinen Petri
MUKSULARYHMÄ Kaija Laitinen
Väisänen Doris, Mäntylä Ulla, Mäntylä Anni, Mäntylä Kaisa, Lumi Joensuu, Saarinen Taina, Kiiski Johanna, Heinonen Kaisla
PYSÄKÖINTIRYHMÄ Mika Rantala
Saarikoski Kari, Joensuu Matti, Niva Pekka, Summanen Eetu, Pakkasmaa Juhana, Kantola Panu, Malinen Jouko, Heikkinen Sakari, Laine Jaakko, Mäkinen Heikki
KUTSUVIERASRYHMÄ Mikko Salonen
Teijo Oksanen, Heidi Salonen, Anna Elovaara-Salmi
MARKKINOINTIRYHMÄ Juha Burtsoff
TURVALLISUUSRYHMÄ Ilkka Soininen
- Järjestyksenvalvonta Markku Rehberger, Jyrki Ignatius
- Yövartiointi Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ERITYISTEHTÄVÄT
- Henkilöstön hankintaPauliina Lankinen
- Aluelupien hankintaKari Sane
- Valokuvaus Markku Brummer, Raino Lampinen
- Mallisuunnistus Hannu Lammi, Kari Sane (rtm)
- Opastetimpuri Grano
   HS:n yhteyshenkilö Pauliina Lankinen
- Käymälät Hurrikaanit Ympäristöhuolto
   HS:n yhteyshenkilö Pekka Väisänen
TIEDOTUSRYHMÄ Kari Sane
- Facebook, Twitter etc.Mikko Laakso, Heidi Liljeström, Laura Leppälä
- Mediapalvelut kilpailukeskuksessaJari Valtonen, Anniina Suhonen
- Käsiohjelma Käsiohjelmaa ei julkaista
event invitation,
    event directions
Pauliina Lankinen
tävlingsinbjudan,
    tävlingsdirektiv
Åsa Koivula
- Verkkosivut Kari Sane