KILPAILUN JOHTO – Directors 2018 2017
Kilpailujohtaja, Juha Burtsoff
Valvoja, Tommy Selin
Tuomarineuvosto,
RADAT- Courses
Ratamestari, Hannu Lammi, Raino Lampinen
Lasten sarjojen ratamestarit, Hannu Lammi, Raino Lampinen
Kuntosuunnistuksen ratamestari, Hannu Lammi, Raino Lampinen
Lasten ratojen viitoitukset – to: lauantain RR-rata, Raino Lampinen + Pauliina Lankinen
– pe: sunnuntain RR-radasta suurin osa Hannu Lammi + Pekka Lammi
– la: lauantain reitin purku Minna Ryyppö + Kirsi Ratinen; su-RR loppuosa: Hannu + [1]
– su: RR-ritin purku: [2 tai 4]
La: Mikko Ojanaho, Sakari Mikkola
Su: Teijo Oksanen, Petri Harjamäki (?)
Kartat ja painatukset, Hannu Lammi
Rastipukkien teko, OK Reino Hotti, Rauno Hotti, Åge Liljeström
Rastilippujen ja rastileimasinten vienti Jouko Koivula, Rauno Hotti, Raino Lampinen, Arttu Syrjäläinen & Elina Lammi, Ilpo Sarjanoja + [3 muuta]; 183 rastia, kahdeksalla viejällä tulisi siedettävä osuus
la: RR-rastien ja lippujen siirto
 Vesa Turku, Kaija Turku, Reino Hotti, Rauno Hotti, Minna Ryyppö, Tapio Leino
Rastilippujen ja rastileimasinten poisto  Jeppe & Emil Koivula, Jukka Kyhäräinen + [3-4 muuta?] Vesa Turku, Kaija Turku, Reino Hotti, Rauno Hotti, Minna Ryyppö, Kimmo Kärkkäinen, Jeppe Koivula, Mari Sane, Jouko Koivula, Sirpa Koivula, Tapio Leino
Lähtöviitoitus Jorma Erkkilä
Tarkistusjuoksut, Henrik Tala (ei paikalla fyysisesti), valmennusryhmä

la 8.30 (4): Ville Lampinen, Ville Mannonen, Mikko Salonen , Arttu Syrjäläinen

su 7.30 (5): Ville Lampinen, Ville Mannonen , Ollipekka Heikkilä, Anton Salmenkylä, Katja Lahtinen

KILPAILUKESKUS – Event centre
Kilpailukeskuspäällikkö, Pekka Väisänen
Kilpailualue ja kielletyt alueet nauhoitukset Jorma Erkkilä
Rakennusryhmä pe 12-21, Tapio Laurén Jorma Erkkilä, Juha Burtsoff, Jukka Kyhäräinen, Kari Jylhä
Varastoryhmä torstai, Juha Burtsoff Juha Burtsoff
Purkuryhmä su klo 15-21, Harri Koski, Tapani Mikkola
Kilpailutoimisto, info ja kutsuvieraat, Salmenkylä-Mattila Leena, Tiina Haarlaa
Ensiapu, Mehiläinen,
Juomapiste maastossa sekä maastoensiapu (Su), Jussi Rajamäki, Vuokko Rajamäki (juomapiste) Matti Saario ja Mervi Saario
Henkilökuljetus maastosta Börje Etholen
Muksula,  Katja Heinjoki, Kirsi Ratinen, Kaisa Kivilahti-Mäntylä (la), Aapo Summanen (su) Mikko Savelainen (pomo)
Kahvila, Kirsi Hakomäki, Kari Jylhä, Heidi Koivukangas (la), Ulla Savola-Mannonen, Tapio Haarlaa, Hilleriikka Vaho * 3 (su), Pirkko Haatio
Kirsi Hakomäki, Siiri Burtsoff, Pirkko Haatio, Outi Lahtinen, Hilleriikka Vaho, Kari Jylhä, Kirsi Ratinen (su), Tiina Haarlaa (su), Tapio Haarlaa (su)
Makkaramestari, Matti Heikkilä Veli Kangas, Sari Kallela (su), Minna Räsänen (la)
Henkilökuntaravintola, Kirsi Hakomäki
Kuulutuslaitteet, Jari Valtonen
Pakettiautokuski, henkilö- ja tavarakuljetukset, Juha Burtsoff
Kuntosuunnistus, Matti Kaasalainen, Jyrki Louhi, Johannes Louhi, Tuomas Tala (la) Jouko ja Sirpa Koivula
Pysäköinti ja tieopastus, Markku Arjamaa, Jorma Pellikka, Kari Sane, Tomi Malmi

– Lauantai, M.A., Lepistö, Juntunen, Ignatius A., Mattila Pj., Erkiö, Salin, Räty, Uljas

– Sunnuntai, M.A., Lepistö, Juntunen, Ignatius A., Erkiö, Ahvonen, Räty

Markku Arjamaa (pomo), Heikki Lepistö, Ignatius Aulis, Ignatius Jyrki, Pentti Vaittinen, Mika Rantala, Tomi Malmi, Timo Salin, Kimmo Kärkkäinen, Pertti Mattila, Olli Juntunen, Hannu Erkiö, Pentti Salo, Reimo Uljas, Tapio Leino (la), Jyrki Ahvonen (la), Hannu Erkiö (la), Jukka Kyhäräinen (su), Veli-Matti Salmenkylä (su), Tuomo Mattila (su), Panu Kantola (su), , Räty (su)
Bussikuljetus, Mikko Miettinen
Yövartionti, Juha Burtsoff
Rakennusporukan soppahuolto perjantaina, Kirsi Hakomäki
LÄHDÖT – Starts
Lähtöjen päällikkö, Pasi Heiskanen
Lähtö 1, Start 1 Antti Mustranta  / Jouni Savelainen, Marketta Savelainen, Anneli Hämäläinen, Ville Mannonen, Osku Peitsala (La),  Andrei Gulakin (su) Antti Mustranta  / Tapio Annala, Jouni Savelainen, Marketta Savelainen, Anneli Hämäläinen, Sirpa Annala
Lähtö 2, Start 2  Erkki Latvasto, Pertti Valtee, Seppo Isoherranen, Kaarina Isoherranen, Tuulikki Karvinen  Erkki Latvasto, Pertti Valtee, Seppo Isoherranen, Kaarina Isoherranen, Tuulikki Karvinen
Lähtö3 Lapset, Start 3 Children Lauantai:

Aimo Kangas, Tuumi-Niemi Leena, Otsamo Pihla, Torp Tytti

Hamppu Aleksei, Kivilahti-Mäntylä Katariina, Kangas Veli

Sunnuntai:

Aimo Kangas, Tuumi-Niemi Leena, Otsamo Pihla, Torp Tytti

Hamppu Aleksei, Otsamo Riikka, Kulagin Artur,

Kulagin Andrei

 Aimo Kangas, Aleksei Hamppu, Pihla Otsamo, Elina Lammi, Anniina Suhonen, Artur Kulagin, Tytti Torp
MAALI – Finish
Maalipäällikkö, Karin Rantamäki
Emit-luku, Martin Söderström, Reko Rantamäki, Atte Lahtinen, Olli Turakainen  Juha Tupitsa, Nina Tupitsa, , Reko Rantamäki
Tekninen tuki, Jarmo/Mikko Laakso
Itkumuuri, Milla Mattila, Katja Lahtinen Pekka Lammi (?), Ville Lampinen,  (Olli Turakainen)
Kilpailijoiden nestehuolto maalissa, Anssi Raitanen (la), Harri Koski (su)  Saara Kekäläinen (?), Kaija Kekäläinen (?)
Kuuluttajat, Jari Valtonen, Pekka Nikulainen
Palkinnot, palkintojenjako sunnuntai, Juha Burtsoff, Tapani Mikkola
Palkintojenjaon seuranta (su), Tiina Tervo-Rantakokko Mikko Ojanaho, Minna Räty
TULOSPALVELU – Result service
Tulospalvelupäällikkö, Jarmo Laakso
Kilpailijatiedot, lähtölistat, korjaukset kilpailijatietoihin Jarmo Laakso
Tietotekniikka, maalivideo, Mikko Laakso, Jouko Lahtinen
Tulostaulu, Tuija Raitanen (la) Seppo Viippola, Anssi Raitanen * 2 (la)
Väliaikatulostus, Riitta Karjalainen, Hotti Markku  Riitta Karjalainen, Hotti Markku
MUITA TOIMIHENKILÖITÄ – Other members of the staff
Valokuvaus, Markku Brummer
Tiedottaja, Information secretary Markku Sormunen
Verkkosivut, Web pages Pekka Lammi