Me järjestämme HOG17:n

 

KILPAILUN JOHTO – Directors
Kilpailujohtaja,
President of the Organising Committee
Juha Burtsoff
Valvoja,
Controller
Aleksi Leskinen
Tuomarineuvosto,
Jury
RADAT- Courses
Ratamestari,
Course setter
Reino Hotti
Lasten sarjojen ratamestarit,
Children course setters
Minna Ryyppö
Kuntosuunnistuksen ratamestari,
Open orienteering course setter
Reino Hotti
Lasten ratojen viitoitukset La: Mikko Ojanaho, Sakari Mikkola

Su: Teijo Oksanen, Petri Harjamäki (?)

Kartat ja painatukset,
Maps and printing
Hannu Lammi
Rastipukkien teko,
Control stands
Reino Hotti, Rauno Hotti, Åge Liljeström
Rastilippujen ja rastileimasinten vienti  Vesa Turku, Kaija Turku, Reino Hotti, Rauno Hotti, Minna Ryyppö, Tapio Leino
Rastilippujen ja rastileimasinten poisto Vesa Turku, Kaija Turku, Reino Hotti, Rauno Hotti, Minna Ryyppö, Kimmo Kärkkäinen, Jeppe Koivula, Mari Sane, Jouko Koivula, Sirpa Koivula, Tapio Leino
Muita toimihenkilöitä
Lähtöviitoitus Lähdön toimitsijat vetävät viitoitukset.

su lasten lähtö kielletyn alueen etelän puolelta

Tapio Ristimäki, Rolf Eklund (?)

Tarkistusjuoksut,
Test runs
Henrik Tala (ei paikalla fyysisesti), valmennusryhmä
KILPAILUKESKUS – Event centre
Kilpailukeskuspäällikkö,
Event centre director
Hannu Koskinen
Päivystävä lähetti,
Alarm man
Kenttäryhmä,
Field group
Rakennusryhmä pe 12-21,
Constructions
Jorma Erkkilä, Juha Burtsoff, Jukka Kyhäräinen, Kari Jylhä

Tarvitaan lisää ihmisiä

Varastoryhmä torstai,
Storage
Jorma Erkkilä, Juha Burtsoff

Tarvitaan lisää ihmisiä

Purkuryhmä su klo 15-21,
Demolition
Jorma Erkkilä, Juha Burtsoff, Teijo Oksanen, Hilleriikka Vaho, Esa Lehto
Kilpailutoimisto, info ja kutsuvieraat,
Information point and VIP service
Salmenkylä-Mattila Leena, Mattila Milla
Ensiapu,
First Aid
Mehiläinen,

Olli Juntunen (koordinaattori)

Juomapiste maastossa sekä maastoensiapu (Su),
Water refreshment in the terrain (Sunday)
 Jussi Rajamäki, Vuokko Rajamäki

Tiina Tervo-Rantakokko (su ea)

(juomapiste) Matti Saario ja Mervi Saario

Henkilökuljetus maastosta (Su),
Rescue shuttle
Börje Etholen
Muksula,
Children care
Mikko Savelainen (pomo)

Heidi Koivukangas, Erika Rantala, Sinikka Salmenkylä (su), Hanna Lankinen,

Sanni Räty (su), Niilo Räty (su)

Kahvila,
Cafe
Kirsi Hakomäki, Siiri Burtsoff, Pirkko Haatio, Outi Lahtinen, Hilleriikka Vaho, Kari Jylhä

Kirsi Ratinen (su), Tiina Haarlaa (su), Tapio Haarlaa (su)

Tarvitaan yhteensä n. 5-6 henkilöä

Makkaramestari,
Sausage shop
Veli Kangas, Sari Kallela (su), Minna Räsänen (la)

(grillaaja ja rahastaja)

Henkilökuntaravintola,
Staff service
Kirsi Hakomäki
Kuulutuslaitteet,
Audio equipment service
Jari Valtonen
Pakettiautokuski, henkilö- ja tavarakuljetukset,
Goods transport
 Hannu Koskinen
Kuntosuunnistus,
Open orienteering
Matti Kaasalainen, Jouko ja Sirpa Koivula
Pysäköinti ja tieopastus,
Parking control and road guidance
Markku Arjamaa (pomo), Heikki Lepistö, Ignatius Aulis, Ignatius Jyrki, Pentti Vaittinen, Mika Rantala, Tomi Malmi, Timo Salin, Kimmo Kärkkäinen, Pertti Mattila, Olli Juntunen, Hannu Erkiö, Pentti Salo, Reimo Uljas

Tapio Leino (la), Jyrki Ahvonen (la), Hannu Erkiö (la)

Jukka Kyhäräinen (su), Veli-Matti Salmenkylä (su), Tuomo Mattila (su), Panu Kantola (su), , Räty (su)

 

Bussikuljetus,
Shuttle bus
Mikko Miettinen
Kävelyreitin opastekyltti/opastus pysäköinnistä kilpailukeskukseen,
String route from parking to assembly
(ei tehdä)
Yövartionti,
Night security
 Juha Burtsoff
Muita toimihenkilöitä,
Special task staff
Rakennusporukan soppahuolto perjantaina,
Soup service for staff on Friday
 –
LÄHDÖT – Starts
Lähtöjen päällikkö,
Head of the starts
Pasi Heiskanen
Lähtö 1, Start 1 Antti Mustranta  / Tapio Annala

Jouni Savelainen, Marketta Savelainen, Anneli Hämäläinen, Sirpa Annala

Lähtö 2, Start 2  Erkki Latvasto, Pertti Valtee, Seppo Isoherranen, Kaarina Isoherranen, Tuulikki Karvinen
Lähtö3 Lapset, Start 3 Children  Aimo Kangas, Aleksei Hamppu, Pihla Otsamo, Elina Lammi, Anniina Suhonen, Artur Kulagin, Tytti Torp
MAALI – Finish
Maalipäällikkö,
Head of the finish
Karin Rantamäki, Reko Rantamäki
Emit-luku,
Emit download
 Juha Tupitsa, Nina Tupitsa
Tekninen tuki,
Technical assistance
 Jarmo/Mikko Laakso
Itkumuuri,
Disqualification descriptions
Milla Mattila, Katja Lahtinen (su), Pekka Lammi (?), Ville Lampinen,  (Olli Turakainen)
Kilpailijoiden nestehuolto maalissa,
Water refreshment at finish
 Saara Kekäläinen (?), Kaija Kekäläinen (?)
Kuuluttajat,
Speakers
Jari Valtonen, Pekka Nikulainen (la),Milla Mattila ( su )
Palkinnot, palkintojenjako sunnuntai,
Palkintojenjaon seuranta (su),
Prizes, prize-giving ceremony
Markku Brummer (pomo)

Mikko Ojanaho

Minna Räty

TULOSPALVELU – Result service
Tulospalvelupäällikkö,
Head of the results service
Jarmo Laakso
Kilpailijatiedot, lähtölistat, korjaukset kilpailijatietoihin
Competitor data
 Jarmo Laakso
Tietotekniikka, maalivideo,
ICT
Mikko Laakso, Jouko Lahtinen
Tulostaulu,
Result panels
Seppo Viippola, Anssi Raitanen * 2 (la)
Väliaikatulostus,
Competitor split times
 Riitta Karjalainen, Hotti Markku
MUITA TOIMIHENKILÖITÄ – Other members of the staff
Turvallisuuspäällikkö,
Security chief
 Markku Rehberger

(Kirsi Ratinen, su)

Järjestyksenvalvonta,
Security staff
 Markku Rehberger

Kirsi Ratinen (su)

Ilkka Soininen

Kisatalous,
Economy
 Ilkka Nurminen
Yhteydet maanomistajiin,
Contacts to landowners
 Erkki Raimovaara
Valokuvaus,
Photography
Raino Lampinen
Tiedottaja, Information secretary

Verkkosivut, Web pages

Markku Sormunen

Pekka Lammi