HS seura-asut 2015

Vuoden 2015 HS seura-asut ovat tilattavissa.

Varusteiden sovitus:
Pirkkolan liikuntapuiston uimahallin kerhohuoneet 2-3
ti 13.1.2015 klo 18.30-20.
tai
Suunnistajan Kaupassa
Museokatu 34, 00100 Helsinki
Arkisin klo 10-17, la klo 9-13

Tilatut varusteet noudettavissa Suunnistajan Kaupan autosta ma 13.4.2015 Iltarasteilla.
Varusteet maksetaan noudettaessa käteisellä tai pankkikortilla.

Varustetilaukset tehtävä 16.1.2015 mennessä!

Tilaukset voi tehdä myös maaret.palamaa(at)suunnistajankauppa.fi
Puh: (09) 444 895

HS seura-asut 2015
HS seura-asut 2015 (pdf)

Kinkunsulatusrastit

Tapaninpäivän klassikko on täällä taas! Kun kinkku on syöty ja glögit juotu on aika testata ne pukinkontista napatut upouudet nastarit. Tällä kertaa tarjolla on spintinpää menoa, jonka aikana pääsemme katsomaan, miten tossu nousee rosollin voimalla. Uusi Veli Kankaan tehtailema Pirkkola-Kaarela –sprinttikartta tarjoaa tuttujen kulmien lisäksi paikoin jotain uutta, kun pääsemme kurkistamaan myös Kehä I:n pohjoispuolelle.

pe 26.12.2014

Yhteislähtö klo 11

Pirkkolan uimahallin kulmalta

Ratamestarina: Pekka Lammi

Matkat:

A (n. 5km)

B (n. 3km)

C (n. 2km)

Vain seuran jäsenille. Ilmoittaudu 24.12. mennessä

synnove.miettinen(at)helsinginsuunnitajat.fi

Tarvittavia tietoja: matka jonka haluat mennä ja emit-kortin numero

Lainakortteja saaatavilla

Tervetuloa!

Rastitreffeillä palkittuja

Topi, Reimo ja Tuomas palkintojenjaossa. (Kuva Matti Heikkilä)

Lauantaina 22.11. oli Turussa suunnistajien kauden päätösjuhla, Rastitreffit. Sen palkintogaalassa Suunnistussäätiön stipendit saivat rankisarjojensa parhaina Topi Raitanen (H18) ja Tuomas Heikkilä (H16). Ei ole ihan tavallista nykyään, että HS:n nuoret voittavat nämä molemmat rankisarjat.

Reimo Uljas vastaanotti seuran saaman stipendin nuorisotoimintaan, erityisesti Pallomyllyn sisäsuunnistuksiin. Perustelujen mukaan tilaisuus on ollut ennakkoluuloton, suuren suosion saavuttanut avaus, joka myönteisellä tavalla tuo lajiamme koululaisten ja opettajien tietoisuuteen. Se sai vuoden ainoana suunnistusuutisena koko sivun valtakunnan päälehteen.

Onnittelut palkituille.