Sprinttiä Kartanonkoskella

IILMOTTAUDU TOIMITSIJAKSI TÄSTÄ

HS järjestää ensi vuonna 2017 sprinttisuunnistuksen suomenmestaruuskilpailut. Edellisistä seuran SM-kisoista on ehtinyt kulua jo 10 vuotta – vuonna 2006 järjestimme ikäsuunnistajien (R2) keskimatkan SM-kisat Nuuksiossa.

Hyvin harjoiteltu on puoliksi tehty. Tästä syystä seura järjestää tänä syksynä 11.9.2016 Kartanonkoskella SM-sprintin esikisat.

Sprinttisuunnistustapahtumassa tarvitaan tavallista enemmän toimihenkilöitä. Perustehtävät kuten lähtö, maali ja pysäköinti menevät nyt kevyemmin – osanottajamäärä on enintään puolet siitä mitä on Suunto-gamesissa. Rastien rakentaminen (valmiit rastipukit) ja tarkistusjuoksut (lyhyet matkat) hoituvat myös verraten helposti. Sen sijaan rastivahteja tarvitaan paljon.  (more…)

Seuran suunnistajille menestystä KLL:sta

Koululiikuntaliiton koko Suomen mestaruuksista miteltiin Kajaanissa 26.-27.8. henkilökohtaisin kilpailuin sekä viestein. Kilpailuissa edustettiin kuntaa jossa käy koulua joten HS:n paidassa juoksi suunnistajia aina Helsingin seudulta Mikkeliin ja sieltä Hämeenlinnaan asti. Radat Vimpelinvaaran varvikkoisissa ja paikoin kivikkoisissa maastoissa olivat haastavuudeltaan KLL:n veroiset.

Mitaleille seurasta suunnistivat henkilökohtaisella matkalla Vieno Ristimäki sekä Topi Syrjäläinen. Vieno otti voiton sarjassa D11TR ja Topi nappasi hopeaa sarjassa H20. Lisäksi 12 palkittavan joukkoon ylsi seurasta useita nuoria.
Kolmiosuuksisissa viesteissä mitalijoukkueissa suunnistivat Topi Syrjäläinen vanhimpien C-sarjan voittojoukkueessa sekä Emilia ja Juulia Tala 13 vuotiaiden A-sarjan hopeajoukkueessa. Molemmat joukkueet olivat Helsingin koulujen joukkueita.

Vienon tyylinäyte loppusuoralta

HS:n jäsenille varusteita Solvallassa 29.8.2016

Solvallassa 29.8.2016 klo 17-19 on mahdollisuus HS:n jäsenillä varustehankintoihin.

Varusteita on sovitettavissa, tilattavissa ja hajakokoja ostettavissa.

Solvallan urheiluopisto
Osoite: Nuuksiontie 82, Espoo

Synnöve Miettinen puh: 040 5123288
synnove.miettinen(at)helsinginsuunnistajat.fi

Iltarastit 29.8. Solvallan urheiluopisto

29.8. Solvallan urheiluopisto 16:30-18:30 (Reittiopas). Ratamestari Erkki Latvasto.

Ennakkorekisteröinti Iltarastit Express -kaistalle (ohjeet).

Kaikki rastit painettu karttaan, rata piirretään itse. Ratavaihtoehdot: 1.5, 3, 4, 4V, 5, 6, 7 ja 9km.

Maali suljetaan ja ajanotto päättyy 20:00. Iltarastikävijän ohjeet

ONLINE tulokset, väliajat ja oma tuloskortti (online-lisätietoja)

Seuraavat Iltarastit 5.9. Pirkkolan liikuntapuisto. Koko kauden kalenteri

Ilmoittaudu 25-mannaan (DL 30.8.)

– Ilmoittaudu viimeistään 30.8.!
– Linkki ilmoittautumiseen. (Käytettävä Hae käyttäjä -toimintoa)
– Merkitse lisätietoihin, jos sinulla on oma SI-tikku.
– Matkan hinta 100 euroa, valmennusryhmäläisiltä 60 euroa, maksetaan käteisellä bussissa.
Toivomme, että hintaa saataisiin vielä alaspäin.

Seuraviesti 25-manna suunnistetaan lauantaina 8. lokakuuta. Kyseessä
on koko seuran viesti, joten mukaan toivotaan kaikenikäisiä
suunnistajia ja seuratoimijoita.

(more…)

Firmaliiga lohkovoittajat ja lopputulokset

Firmaliigan syksyn 2016 lohkovoittajat ja kärkisijat ovat:

  • A-lohko:  1) Aalto   2) Sito   3) Avesport
  • B-lohko:  1) KAARTJR   2) Orion   3) Handelsbanken
  • C-lohko:  1) Karttakeskus   3) Tieto   3) MIKES
  • D-lohko:  1) Handelsbanken XXL   2) Sito   3) Digia
  • E-lohko:  1) Supercell   2) Ramboll   3) Team SOSE
  • F-lohko:  1) Fennovoima   2) HyksSydis   3) VRU

Onnittelut voittajille! Erityiset onnittelut kovan tuloksen tehneille tuoreille lohkonousijoille: Karttakeskus ja Supercell uusivat lohkovoiton heti kevään nousun perään. Samoin KAARTJR kirkasti kevään kakkossijan voitoksi uudessa lohkossa.

Firmaliiga 2016 syyskauden kaikki lopputulokset